Awaryjne zatrzymanie linii produkcyjnej to zawsze egzamin dla przedsiębiorstwa. Egzamin z organizacji, z zarządzania kryzysowego. Od jego wyniku zależy jakie będą konsekwencje czasowego zaprzestania produkcji. Jedną z nich zawsze są dodatkowe koszty. Czy da się określić, jakie one są? Dla jednych przedsiębiorstw będą to setki lub tysiące złotych, dla innych mogą wynosić nawet miliony. Różne branże, różne firmy, różne procesy technologiczne- na wysokość kosztów wpływ ma bardzo wiele czynników. Możemy jednak określić z jakiego typu problemami będą mierzyć się przedsiębiorcy, których linia produkcyjna została zatrzymana bez zaplanowania.
Awarie występują w czasie trwania procesu produkcyjnego. Przedsiębiorstwo tworzy wyroby gotowe na zamówienie, mają one powstać w określonym terminie. Ze względu na optymalizację procesu zajętość linii produkcyjnej jest duża, a więc każde opóźnienie powoduje lawinowe narastanie kolejnych problemów harmonogramowych. Zatrzymanie trwające kilka godzin, może spowodować, że straty czasowe odrabiane będą przez wiele dni, a nawet tygodni. Każde opóźnienie to dodatkowe koszty. Wynikają one zarówno ze zmniejszenia ilości produkcji w danym miesiącu, jak również z utraconych możliwości.
Kluczowym elementem, by móc ponownie uruchomić linię produkcyjną jest usunięcie usterki lub czynnika powodującego przestój. Koszty z tym związane mogą wynieść od nawet kilkunastu złotych (przy drobnej awarii może być to kilka śrub i 15 min pracy mechanika) do wielu milionów w przypadku np. zalania całej produkcji i znacznego uszkodzenia wielu kosztownych maszyn i urządzeń. Rozpiętość tu może być ogromna, a im bardziej zaawansowany technologicznie i podatny na awarie proces, tym ryzyko i potencjalne koszty większe.
Jeśli czynnik wymuszający zatrzymanie został wyeliminowany można ponownie uruchamiać produkcję. Czasem jest to kwestia kilku przycisków, czasem wymaga zaangażowania podmiotów zewnętrznych, wielogodzinnych ustawień i kalibracji. W przemyśle znane są przypadki, gdzie uruchamianie linii produkcyjnej trwa wiele dni- np. wielkie piece hutnicze. To oczywiście skrajny przykład, ale obrazuje, że nie zawsze ponowna produkcja to kwestia kilku chwil i niewielkiego kosztu.
Jeżeli zatrzymanie linii produkcyjnej powoduje opóźnienia w terminowości lub całkowicie uniemożliwia realizację zleceń to rzutuje to również na dalsze działanie przedsiębiorstwa. Kontrahenci tracą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, mogą zrezygnować z dalszej współpracy lub znacznie ją ograniczyć.
Produkcja stoi, nie generuje przychodów. Produkty nie powstają, zamówienia są wstrzymane. Koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa nadal jednak muszą być pokryte, pracownicy musza otrzymać pensję, a wszelkie zobowiązania zarówno wobec innych podmiotów jak i te podatkowe musza zostać uregulowane. Koszty te są obecne w przedsiębiorstwie każdego dnia, ale w momencie, kiedy zatrzymany jest strumień przychodów, są one znacznie bardziej odczuwalne. Jeśli firma nie posiada odpowiednich zasobów finansowych, zatrzymanie produkcji może spowodować utratę płynności finansowej.
Wstrzymanie procesu produkcyjnego może spowodować niewielkie lub ogromne straty, może trwać kilka minut lub wiele dni. Może nawet doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa lub znacznych problemów finansowych. To dlatego tak ważna jest prewencja. Znacznej ilości takich sytuacji można zapobiec na bieżąco monitorując stany parametrów kluczowych. Każde, nawet drobne odchylenie od normy może być oznaką, że dzieje się coś niebezpiecznego. Jeśli wykryjemy potencjalną usterkę zanim ona nastąpi możemy oszczędzić miliony złotych. Czy warto? Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu nikt nie ma już wątpliwości, że tak! A jak to zrobić? Innowacyjny system prewencyjny BlueMind, który wykorzystując sztuczną inteligencję i Big Data wspiera przedsiębiorców w podnoszeniu bezpieczeństwa i minimalizacji ryzyka zatrzymania produkcji.
BlueMind to broker technologiczny oferujący kompleksowy program prewencji dopasowany do potrzeb klienta. Posiadamy know-how do stworzenia najnowocześniejszych systemów zarządzania ryzykiem. Nasz autorski system BlueMind na bieżąco monitoruje infrastrukturę krytyczną przedsiębiorstwa, zapewniając jej bezpieczeństwo 24/7.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
BlueMind Sp. z o.o.
Lokalizacja biura
ul. Lubomirskiego 27/1
31-509 Kraków
Godziny pracy
Pon - Pt: 9:00-18:00
Sob: 10:00 - 14:00
Kontakt telefoniczny
Kontakt elektroniczny
kontakt@bluemind.com.pl